Jeden lakier samochodowy – wiele możliwości

Praca lakiernika jest ściśle związana z pojęciem kreatywności. To właśnie umiejętność nieszablonowego myślenia i duża wyobraźnia sprawiają, że lakierowane elementy zapierają dech w piersi. Lakiery samochodowe mają olbrzymi wpływ na ostateczny wygląd odnawianego obiektu – mogą zmienić zwykły przedmiot w piękny unikat dając jego właścicielowi poczucie wyjątkowości i luksusu. Obecnie lakiernicy mają do dyspozycji produkty najnowszej technologii, a każdy z nich został opracowany w odpowiedzi na specyficzne potrzeby. Gama produktów obejmuje materiały dedykowane konkretnym podłożom, warunkom pracy, warunkom klimatycznym, jak również produkty wspierające – np. preferowaną metodę lakierowania. Sposoby wykorzystania innowacyjnych produktów w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami nie mają granic.

Nieskończone możliwości

nieskonczone1Nie ma rzeczy niemożliwych. Innowacyjne lakiery w połączeniu z zaawansowanymi technikami aplikacji pozwalają na realizację nawet najbardziej niewiarygodnych projektów. Obecnie lakiernicy mogą korzystać z szeregu różnych technik – zarówno tradycyjnych metod malowania, jak i nowatorskich rozwiązań pozwalających osiągać nowe efekty.

nieskonczone2Przy pomocy gumowego skrobaka i pędzla możemy osiągnąć wspaniały efekt drewna. Takie rozwiązanie może przypaść do gustu, na przykład właścicielom firm zajmujących się stolarstwem. Pomalowane w ten sposób samochody służbowe z pewnością przyciągną uwagę potencjalnych klientów. Innym ciekawym efektem są krople wody. Zamierzony efekt można uzyskać w kilku krokach. Najpierw aplikujemy lakier bazowy (najlepiej w kolorystyce o średniej tonacji), następnie spryskujemy karoserię wodą. Średnica dyszy pistoletu powinna wynosić 1,4-1,5mm, ciśnienie ustawiamy pomiędzy 0,2 a 0,5 bara. Po osiągnięciu pożądanego wzoru, na krople wody aplikujemy ciemny lakier z jednej strony, a następnie jasny lakier (biały lub srebrny) z drugiej strony. Kąt aplikacji powinien być duży. Po wyschnięciu lakieru i wody aplikujemy 2 warstwy dwukomponentowego lakieru bezbarwnego. Po kilku dniach delikatnie szlifujemy i ponownie aplikujemy lakier bezbarwny. Dla osób zaczynających swoją przygodę z lakierowaniem kreatywnym łatwą, a zarazem bardzo efektywną metodą jest stosowanie folii. Przykładając folię do jeszcze mokrej warstwy lakieru „zdejmujemy” jej fragmenty tworząc, np. efekt marmuru. Odwrotnym procesem jest „nakładanie” lakieru przy pomocy folii, która staje się wtedy aplikatorem. Uzyskane w ten sposób wzory są wypukłe. To jedynie niektóre ze stosowanych metod – istnieje wiele możliwości modyfikacji tych technik, tworząc nowe, nadzwyczajne efekty.

Drewno z efektem

drewno2Coraz bardziej popularnym trendem jest wykorzystywanie lakierów samochodowych do renowacji mebli. Najłatwiejszymi do odnowy tą metodą są meble i akcesoria wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych, jednak coraz częściej podejmowane są próby renowacji mebli wykonanych z drewna. Chociaż nie każde materiały lakiernicze będą odpowiednie do aplikacji na drewno i chociaż nie każde drewno będzie się nadawało do pokrycia lakierem samochodowym miłośnicy efektownych wykończeń nie poddają się. W internecie krąży wiele zdjęć odrestaurowanych kredensów i szafek, które są pokryte lakierami o wysokim połysku. Stosując lakiery z efektem możemy osiągnąć niezwykłe rezultaty imitujące np. kamień naturalny, czy przy wykorzystaniu folii -wspomniany wcześniej efekt marmuru.

Meble pomalowane lakierem z efektem perły z pewnością będą wyróżniały się na tle tradycyjnie urządzonego wnętrza. Renowacja wyposażenia domowego wymaga jednak dużego doświadczenia i wprawy. Aplikacja lakieru na elementy mebli różni się od renowacji karoserii samochodowej. Trzeba również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża przed przystąpieniem do pracy. Jeśli nie mają Państwo drewno3doświadczenia w tego typu pracach najlepiej skontaktować się z przedstawicielem marki Cromax lub dystrybutorem lakierów, którzy pomogą osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Jednym z przedmiotów często odnawianym przy pomocy lakierów samochodowych są gitary. Dotyczy to zwłaszcza instrumentów, na których gramy nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz. Zwykła farba może szybko ulec zniszczeniu, zwłaszcza gdyczęsto narażamy ją na zmiany otoczenia i temperatury. Lakiery samochodowe są przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych i trudno je uszkodzić. Osoby podejmujące się lakierowania instrumentów powinny pamiętać, że aplikowane warstwy powinny być bardzo cienkie. Ciężka warstwa lakieru może spowodować zmiany w brzmieniu instrumentu.

Pasja do motoryzacji i nowych technologii

Obecnie lakiery samochodowe są wykorzystywane w różnych dziedzinach. Innowacyjne kolory z efektem możemy zobaczyć na meblach, ramach rowerowych czy kaskach. Firma E.Lak, dystrybutor materiałów lakierniczych marki Cromax współpracuje z przedsiębiorstwami reprezentującymi różne branże. Firma E.Lakto przedsięwzięcie rodzinne, prowadzone przez ojca i dwóch synów. Pan Edward Goździk, Prezes firmy, swoją przygodę z rynkiem motoryzacyjnym rozpoczął w 1991 roku sprzedając części samochodowe. Wraz z rozwojem firmy, rozszerzała się jej oferta, do której dołączyły materiały lakiernicze oraz artykuły wspierające auto-refinish. Ostatecznie przedsiębiorstwo E.Lak całkowicie związało się z branżą lakierniczą, kiedy w 1993 roku nawiązało współpracę z producentem farb i lakierów – AxaltaCoating Systems (dawniej DuPont). W 2011 roku firma z podwarszawskich Ząbek przeszła restrukturyzację i przeniosła się do nowo wybudowanej inwestycji, do kadry dołączyli synowie: Paweł Goździk, który odpowiada za dział handlowy oraz Jacek Goździk odpowiedzialny za kontakty z klientami oraz wsparcie techniczne. „Z marką Cromax związani jesteśmy od początku.Chcąc zapewnić naszym klientomnajwyższą jakość produktów, lepszą wydajność, powtarzalność kolorów i wsparcie techniczne -Cromax jest najlepszym wyborem. Współpracujemy z różnymi branżami, kupują od nas warsztaty lakiernicze, studia autodetalingu, sklepy, mieszalnie, lakiernie meblowe, stolarnie, fabryki oraz klienci indywidualni. Pomimo różnych potrzeb nasi klienci zawsze oczekują najwyższej jakości produktów oraz profesjonalnego wsparcia. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy z nich, niezależnie od tego czy jest to duża firma, czy osoba prywatna miał zapewnioną najlepszą możliwą obsługę” – mówi Paweł Goździk. Prywatnie Panowie również są związani z motoryzacją, dawniej Pan Ewdard Goździk uczestniczył w rajdach typu off-road, obecnie Jacek Goździk bierze udział w imprezach KJS (Konkursowa Jazda Samochodowa).

wzgodzie1W zgodzie z naturą

Jednym z klientów firmy E.Lak jest warszawska manufaktura rowerowa – Erboo Urban Bikes.Marka Erboo została założona w 2010 roku przez Macieja Badowskiego – absolwenta Politechniki Warszawskiej, projektanta i konstruktora pierwszej w Polsce unikatowej ramy rowerowej, wykonanej niemal w całości z naturalnych komponentów: bambusa i włókna konopnego. To właśnie naturalne komponenty i oryginalne wzornictwo produktowe są tym, co wyróżnia na polskim rynku rowery wyjeżdżające z tej niewielkiej warszawskiej manufaktury.

wzgodzieW połowie 2015 roku firma wkroczyła w kolejny etap rozwoju. Wspólnie z Martą Mazur i Mikołajem Dudanowiczemopracowany został nowy, autorski proces technologiczny produkcji ram marki Erboo. Wykorzystanie w produkcji włókien węglowych, wybranych gatunków drewna oraz stali nierdzewnej pozwala zachować najlepsze cechy rowerów bambusowych, tj. zdolność do tłumienia drgań, niską wagę oraz znikome poddawanie się procesom zużycia – przy jednoczesnym odkrywaniu nowych możliwości, płynących z łączenia najlepszych gatunkowo materiałów.

W odpowiedzi na światowe tendencje w poszukiwaniu ekologicznych, unikatowych i zarazem funkcjonalnych przedmiotów codziennego użytku Erboo tworzy serie lekkich, wytrzymałych, maksymalnie stylowych i designerskich rowerów miejskich. Rowery Erboo odzwierciedlają zamiłowanie do innowacyjnego designu, intuicyjnego podejścia do wzornictwa oraz ogromnej dbałości o szczegóły. Tylko dobrze zaprojektowane produkty mogą być piękne. A dobry design, poza walorami estetycznymi, czyni produkt użytecznym. Wszystko po to, by marka Erboo kojarzona była z estetyką, jakością i precyzją wykonania.

stereotypyPrzełamując stereotypy

Airsisters Aerograf to kolejny klient dystrybutora E.Lak, dla którego kreatywność i nieszablonowe myślenie stanowią fundamentalne wartości. Jak sama nazwa wskazuje firma została założona przez siostry, które wykorzystują lakiery samochodowe do realizacji swoich artystycznych pasji. Chociaż często zakładamy, że lakiernictwo, jak i sama praca z aerografem to domena mężczyzn, patrząc na praceKasi i KajkiFrajndwidzimy, że dziewczyny z pewnością zasługują na uwagę ze strony branży motoryzacyjnej.

Siostry z Łodzi już wcześniej były związane ze sztuką. Kasia jest z wykształcenia architektem, a Kajka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Razem tworzą idealny duet. W większości przypadków realizują zlecenia indywidualnie, ale czasem korzystają z wzajemnych konsultacji.Pod aerograf trafiają różne przedmioty. Siostry malują oczywiście kaski i motory, ale także breloczki, podeszwy butów oraz protezy kończyn. Galeria zdjęć jest dostępna na stronie Facebook – facebook.pl/airsisters.aerograf.

stereotypy2Chociaż w większości przypadków klienci przychodzą już z gotowym pomysłem, widząc arcydzieła wykonane przez Airsisters decydują się dać artystkom większą swobodę. W projektach graficznych sióstr widać talent, precyzję i niepowtarzalny styl. Przykładem może być zbiornik paliwa widoczny na zdjęciu. Chrabąszcz, zdobiący element powstał z pomocą rapidografu i niesamowitej wyobraźni – milion kropek przerodziło się w oryginalną grafikę. Dziewczyny cały czas się dokształcają, uczęszczają na szkolenia lakiernicze, między innymi w Centrum Szkoleniowym Cromax i zgłębiają warsztat.

Praca lakiernika polega przede wszystkim na renowacji uszkodzonej warstwy lakieru na samochodzie. Klient oczekuje, że jego auto będzie wyglądało nieskazitelnie. Idealnie dopasowany kolor zakryje niedoskonałości i nikt nie będzie w stanie stwierdzić, że pojazd był naprawiany. Jednak w dzisiejszych czasach klient coraz częściej poszukuje sposobu żeby się wyróżnić, spełnić swoje marzenia o przyciągającym wzrok kolorze karoserii, pochwalić się designerską grafiką na swoim motorze czy chociażby zaskoczyć znajomych jedynym w swoim rodzaju meblem. W świecie masowej produkcji coraz ciężej pozostać wyjątkowym. Właśnie z tego powodu producenci samochodów tworzą nowe kolory lakierów o zaskakujących efektach. Konsumenci oczekują nowatorskich rozwiązań, które będą spełniać ich wymagające oczekiwania. Marka Cromax jest jedną z globalnych marek renowacyjnych systemów lakierniczych AxaltaCoating Systems. Produkty tej marki zostały stworzone w oparciu o najnowsze technologie promując nowatorskie rozwiązania i nieszablonowe myślenie. Lakiery Cromax są bardzo wszechstronne, dzięki czemu zapewniają doskonałe efekty zarówno podczas codziennych napraw w warsztacie lakierniczym, jak i w przypadku nietypowych zleceń. Puszka lakieru – dla jednych będzie materiałem do naprawy pojazdów, dla innych źródłem nieskończonych możliwości, marka Cromax wspiera oba podejścia do renowacji.